Czy można wyleczyć zapalenie gruczołu krokowego?

ból w zapaleniu gruczołu krokowego u mężczyzn

Zapalenie gruczołu krokowego jest bardzo częstym schorzeniem. I często mężczyźni zadają urologom pytanie „Czy można wyleczyć zapalenie gruczołu krokowego? "

Mężczyźni rzadko traktują pierwsze oznaki zapalenia gruczołu krokowego poważnie. Są łagodne, a członkowie silniejszej płci często wolą nie zwracać na nie uwagi. Frywolność w stosunku do własnego zdrowia może prowadzić do wielu niepożądanych konsekwencji. Aby temu zapobiec, ważne jest, aby mężczyźni uważnie monitorowali własne zdrowie, a w wieku dorosłym po 25 latach konieczne jest podjęcie środków zapobiegawczych, które pomogą zapobiec rozwojowi zapalenia gruczołu krokowego.

Ważne jest, aby być świadomym pierwszych objawów choroby, słyszeć własne ciało i przy najmniejszych zmianach natychmiast umówić się na wizytę u lekarza. Ta choroba nie zniknie sama, a opóźnienie konsultacji z wyspecjalizowanym specjalistą może tylko pogorszyć problem. W przypadku zapalenia gruczołu krokowego mężczyzna zaczyna odczuwać problemy podczas oddawania moczu. Wielu ma zaburzoną erekcję i obniżone libido. Jeśli nie korzystasz z usług doświadczonego lekarza, to w prawie połowie przypadków możesz uzyskać jedną z form niepłodności.

Jeśli gruczoł krokowy nie jest w stanie wytworzyć wymaganej ilości wydzieliny, doprowadzi to do upośledzenia ruchliwości plemników. Opisane poniżej objawy dotyczą nie tylko zapalenia gruczołu krokowego. Mogą towarzyszyć gruczolakowi lub rakowi. Dlatego ważne jest, aby przejść kompleksowe badanie, po którym lekarz specjalista postawi dokładną diagnozę i opracowany zostanie indywidualny schemat leczenia.

Jakie są pierwsze oznaki zapalenia gruczołu krokowego?

Formy zapalenia gruczołu krokowego mogą być różne, ale objawy u mężczyzn są takie same.

Tak więc w przypadku choroby w ciele zachodzą następujące główne zmiany:

 • z powodu ucisku kanału moczowego oddawanie moczu staje się trudne;
 • w procesie oddawania moczu można odczuwać pieczenie, ból;
 • zmniejszona siła działania;
 • przyspieszony wytrysk;
 • zaburzenie erekcji;
 • osłabienie orgazmu.

Wszystkie te objawy wywołują u mężczyzn niepokój i ogólną depresję psychiczną. Wynika to z obaw o problemy w układzie moczowo-płciowym. W przypadku pojawienia się któregokolwiek z objawów, nawet w łagodnej postaci, ważne jest, aby natychmiast umówić się na wizytę u lekarza. Stres, którego doświadcza mężczyzna z powodu problemów zdrowotnych, jest dodatkowym czynnikiem osłabiającym organizm. To znacznie komplikuje leczenie, które staje się przyczyną postępującego stanu depresji.

Wielu mężczyzn, którzy mają do czynienia z chorobą, znajduje się w swego rodzaju błędnym kole, z którego nie mogą samodzielnie się wydostać. Dlatego wraz z tradycyjną terapią lekarze przepisują leki przeciwdepresyjne, które mogą wspomóc proces leczenia na poziomie psychicznym i przyspieszyć powrót do zdrowia.

Co to jest zapalenie gruczołu krokowego?

Ta choroba to zapalenie gruczołu krokowego. Ten narząd jest również nazywany prostatą. Dla męskich narządów rozrodczych ten gruczoł jest niewielką częścią. Znajduje się wokół i nad szyjką pęcherza. Lokalizacja wokół przewodu moczowego odpowiada za wiele nieprzyjemnych objawów choroby. Jeśli wystąpi stan zapalny, gruczoł powiększa się i zaczyna uciskać drogi moczowe. Powoduje to trudności, jakie mężczyźni mają podczas oddawania moczu.

Główne przyczyny zapalenia gruczołu krokowego są następujące:

 • przy dużej wadze i siedzącym trybie życia dochodzi do naruszenia krążenia krwi w narządach miednicy, co może prowadzić do zapalenia prostaty;
 • przenikanie infekcji do narządu prowadzi do jego zapalenia; najczęściej zapalenie gruczołu krokowego może powodować infekcje układu moczowo-płciowego, rzadziej - grypę, zapalenie migdałków itp . ;
 • przenikanie bakterii do prostaty z powodu niezabezpieczonego stosunku;
 • urazy tkanek i narządów miednicy małej (choroba ta jest uważana za zawodową dla kierowców, których harmonogram pracy wiąże się ze zwiększonym obciążeniem mięśni krocza, a także wibracjami i drżeniem);
 • niska aktywność fizyczna i częsta hipotermia mogą prowadzić do zapalenia prostaty;
 • zaburzenia równowagi hormonalnej i przewlekłe choroby układu moczowo-płciowego;
 • nieregularne życie seksualne;
 • opóźnienie w oddawaniu moczu;
 • przerwany stosunek seksualny.

Jeśli prowadzisz siedzący tryb życia, układ nerwowy, hormonalny i sercowo-naczyniowy jest bardzo dotknięty. Zakłócenie krążenia tętnic miednicy małej powoduje występowanie przekrwienia. Prostata zaczyna odczuwać głód tlenu, co stwarza warunki do rozmnażania się w niej patogennych mikroorganizmów. Takie czynniki nie mogą stać się podstawową przyczyną zapalenia gruczołu krokowego, ale stwarzają dogodne warunki do penetracji infekcji do gruczołu krokowego.

Często przyczyną wtórnego zakażenia prostaty są stany zapalne w odbytnicy lub cewce moczowej. Infekcja wznosi się i opada. W pierwszym przypadku drobnoustroje przedostają się do gruczołu krokowego z zewnętrznego otworu cewki moczowej. W drugim wchodzą do prostaty wraz z prądem zakażonego moczu.

Złe nawyki, siedzący tryb życia, niezdrowa dieta – wszystko to ma negatywny wpływ na stan układu odpornościowego. Jeśli siły obronne organizmu są osłabione, staje się on bardzo podatny na infekcje i bakterie, które powodują stan zapalny gruczołu krokowego.

Czy można samemu wyleczyć zapalenie gruczołu krokowego?

Samoleczenie to coś, czego w żadnym wypadku nie należy stosować, gdy pojawiają się objawy zapalenia gruczołu krokowego. Bez nowoczesnego sprzętu diagnostycznego i badań laboratoryjnych nie można postawić diagnozy. Tylko urolog będzie w stanie wiarygodnie ocenić obraz kliniczny. Samoleczenie nie tylko nie przyniesie pożądanego rezultatu, ale może również pogorszyć sytuację.

Należy pamiętać, że opisane powyżej objawy można zaobserwować również w przypadku gruczolaka, a także onkologii. Dlatego konieczna jest również diagnoza, aby wykluczyć te niebezpieczne choroby. Ważne jest, aby odwiedzić lekarza w odpowiednim czasie i poddać się leczeniu zgodnie z jego zaleceniami. Tylko takie podejście pozwoli pozbyć się problemu i uniknąć jego groźnych dla zdrowia konsekwencji.

Ważne jest, aby monitorować i dbać o własne zdrowie. Lekarze są zawsze gotowi do pomocy, ważne jest, aby po prostu umówić się na wizytę i uzyskać poradę. Współczesna medycyna dysponuje metodami leczenia procesu zapalnego w gruczole krokowym. Im szybciej zwrócisz się o wykwalifikowaną pomoc, tym szybciej nastąpi powrót do zdrowia.

Zapalenie gruczołu krokowego leczy się kompleksowo za pomocą różnych leków. Schemat leczenia dobierany jest indywidualnie, w zależności od obrazu klinicznego i wieku. Dlatego nie można obejść się bez kontaktu z centrum medycznym i nie może być mowy o jakichkolwiek metodach ludowych, a także o samoleczeniu.

Rodzaje zapalenia gruczołu krokowego

Na początek należy zrozumieć, że choroba może występować w dwóch postaciach: ostrej i przewlekłej. W pierwszym przypadku możliwe jest ogólne złe samopoczucie, wzrost temperatury. Pacjenci zaczynają odczuwać wyraźny ból w kroczu, a także w okolicy pachwiny. Odczucie można zwiększyć przy wypróżnianiu i oddawaniu moczu.

Występuje drażliwość i zwiększona pobudliwość. Wynika to z częstej chęci skorzystania z toalety i braku odpowiedniej ulgi, ponieważ pęcherz nie jest całkowicie opróżniony.

Przewlekła postać choroby przebiega bez wyraźnych objawów. Wielu pacjentów nie zwraca uwagi na istniejący niewielki dyskomfort, nie spiesz się do lekarza. Obie postacie choroby charakteryzują się zupełnie odmiennym podejściem do leczenia.

Wielu mężczyzn, czując, że ich zdrowie się pogarsza, nie chce się do tego przyznać i zwracać się do lekarzy, gdy problem staje się poważny i wyraźny. W przewlekłym stadium choroby ból nie jest silny i dość szybko ustępuje. Zmęczenie występuje w każdym przypadku na tle osłabienia organizmu, ale wielu przypisuje to brakowi odpoczynku. Ważne jest, aby co roku poddawać się badaniom profilaktycznym, podczas których specjaliści będą mogli zidentyfikować niebezpieczną chorobę na najwcześniejszych etapach. Umożliwi to natychmiastowe rozpoczęcie leczenia.

W postaci przewlekłej zachodzą zmiany w życiu seksualnym, zmniejsza się jasność emocji podczas seksu, skraca się czas współżycia. W moczu pojawiają się białe płatki, które można zobaczyć gołym okiem. Rano możliwe jest wyładowanie z cewki moczowej.

Jeśli ostry etap choroby jest łatwy do pokonania przez współczesną medycynę, leczenie postaci przewlekłej może być znacznie opóźnione. Gdy leczenie rozpocznie się w odpowiednim czasie, choroba nie doprowadzi do poważnych konsekwencji w życiu seksualnym.

Jak długo leczy się zapalenie gruczołu krokowego?

Większość mężczyzn interesuje pytanie, jak długo potrwa leczenie. Nie da się tego jednak z góry przewidzieć. Wszystko zależy od obrazu klinicznego, terminowości leczenia i indywidualnych cech organizmu. Jeśli ściśle przestrzegasz wszystkich zaleceń lekarza prowadzącego, możesz poradzić sobie z problemem i wrócić do normalnego życia. W żadnym wypadku nie jest ważne samoleczenie i natychmiastowe szukanie wykwalifikowanej pomocy. Objawy ostrej postaci można złagodzić w krótkim czasie, usuwając ból i dyskomfort.

Gdzie boli zapalenie gruczołu krokowego?

Jak już wspomniano, przy tym procesie zapalnym w męskim ciele pojawia się ból w kroczu i pachwinie. Ponadto pacjenci mogą odczuwać pieczenie w cewce moczowej i dolnej części pleców. Kiedy masz wypróżnienia i oddasz mocz, te odczucia mogą być znacznie wzmocnione. W każdym razie diagnozę może postawić tylko wyspecjalizowany specjalista. Wszelkie objawy są tylko powodem do przyjęcia jakiejkolwiek choroby. Bez kompleksowej diagnozy żaden specjalista nie weźmie na siebie odpowiedzialności za diagnozę i leczenie.

Kto leczy zapalenie gruczołu krokowego?

Leczenie tej złożonej, powszechnej choroby jest prowadzone przez urologów. Urolodzy dysponują nowoczesnymi technikami, które pozwalają dokładnie zdiagnozować chorobę i przepisać skuteczne leczenie. W zależności od przyczyn zapalenia prostaty. Zgodnie ze zmianami zachodzącymi w trakcie leczenia, pierwotnie przepisany schemat można dostosować.

Jak zdefiniować zapalenie gruczołu krokowego?

Nie można samodzielnie określić zapalenia gruczołu krokowego. Jeśli wystąpią powyższe objawy, chorobę można jedynie podejrzewać. Ważne jest, aby niezwłocznie udać się do lekarza. Zgodnie z istniejącymi objawami lekarz zaleci szereg badań, których wyniki pomogą mu ustalić dokładny obraz i dojść do jedynego prawidłowego wniosku o obecności określonej choroby.

Aby postawić dokładną diagnozę we współczesnej medycynie, stosuje się następujące rodzaje badań diagnostycznych:

 • badanie palpacyjne - badanie fizykalne, które daje możliwość określenia wielkości gruczołu;
 • badanie ultrasonograficzne, które wykonuje się przez odbytnicę za pomocą specjalnego czujnika;
 • wymaz z cewki moczowej, który pozwala zbadać wydzielanie gruczołu w celu określenia obecności bakterii;
 • ogólna analiza moczu;
 • badania ejakulatu;
 • określenie poziomu specjalnego białka wytwarzanego przez komórki prostaty zwanego PSA;
 • badanie bakteriologiczne i cytologiczne moczu;
 • cystoskopia - diagnoza stosowana wyłącznie ze względów medycznych i stosowana w przypadku spodziewanej interwencji chirurgicznej;
 • badanie urodynamiczne itp.

Oczywiście nie wszystkie rodzaje diagnostyki są używane od razu. Urolodzy przepisują kilka z wymienionych, w zależności od obrazu klinicznego. W każdym razie lekarz prowadzący musi jak najrzetelniej ustalić obraz tego, co się dzieje. Dopiero po zebraniu wywiadu i przeprowadzeniu badań będzie miał niezbędne dane, aby przepisać skuteczne leczenie i pomóc pacjentowi pokonać niebezpieczną dolegliwość.

Powyższa lista metod diagnostycznych może być nie tylko skrócona, ale także zwiększona. Wszystko zależy od potrzeb lekarza i podejrzeń, jakie ma w wyniku zachodzącej symptomatologii. Obecnie istnieje wiele metod leczenia zapalenia prostaty. Wszystkie są odpowiednie dla określonego obrazu klinicznego i przy odpowiednim wyborze są skuteczne.

Ważne jest, aby skonsultować się z doświadczonym urologiem, który pracuje w ośrodku medycznym, który jest w stanie zapewnić pełen zakres badań diagnostycznych. Wynika to nie tylko z komfortu dla pacjentów, ale także z szybkości przekazywania informacji i spójności pracy zespołu. Wśród leków szeroko stosowanych w leczeniu procesu zapalnego w gruczole krokowym można wyróżnić środki przeciwbólowe, antybiotyki, które są niezbędne w bakteryjnej postaci choroby. Stosowane są również leki, które mogą zmniejszyć obrzęk prostaty i wiele innych.

Tylko kompleksowa terapia proponowana przez lekarza prowadzącego pozwoli Ci osiągnąć pożądany rezultat i uniknąć różnych komplikacji. Skontaktuj się z nowoczesnymi ośrodkami medycznymi, monitoruj swoje zdrowie ze szczególną starannością, nie zapominaj o znaczeniu badań profilaktycznych. To jedyny sposób na zachowanie zdrowia przez długie lata i zapobieganie rozwojowi różnych chorób.