Metody i środki leczenia zapalenia gruczołu krokowego

Każdego roku coraz więcej mężczyzn boryka się z powszechną chorobą - zapaleniem gruczołu krokowego. Do niedawna uważano, że problem ten występuje tylko u osób starszych, jednak w ciągu ostatnich dziesięcioleci liczba bardzo młodych mężczyzn wykazujących oznaki zmian zapalnych gruczołu krokowego znacznie wzrosła. Postaramy się dowiedzieć, jaka to choroba, jakie są jej objawy, metody diagnostyki, metody skutecznego leczenia.

zapalenie gruczołu krokowego u mężczyzn

Co to jest zapalenie gruczołu krokowego?

Zapalenie gruczołu krokowego - choroba prostaty lub gruczołu krokowego - to bardzo częsta choroba męskiego układu moczowo-płciowego. Jego przyczyny mogą być zarówno zakaźne, jak i spowodowane innymi czynnikami. Na przykład osłabienie układu odpornościowego, hipotermia, siedzący tryb życia, nieregularne lub nadmiernie intensywne życie seksualne, przeciążenie nerwowe, różne infekcje, spożywanie alkoholu, przypraw i tłustych potraw.

Gruczoł krokowy - jeden z narządów męskiego układu rozrodczego - jest wielkości orzecha włoskiego i znajduje się na początku cewki moczowej. Jego funkcją jest wytworzenie sekretu odpowiedzialnego za żywotność plemników.

Z reguły wyróżnia się cztery typy zapalenia gruczołu krokowego: ostre, przewlekłe bakteryjne, przewlekłe bakteryjne i bezobjawowe przewlekłe. Pierwszy typ to najrzadsze i najpoważniejsze zapalenie gruczołu krokowego, które występuje z powodu infekcji. Ma wyraźne objawy: wysoką gorączkę, gorączkę, ostry ból w okolicy miednicy, krew w moczu, bolesny wytrysk i inne. W przypadku wykrycia choroby wymagana jest pilna pomoc lekarska, często hospitalizacja.

Pozostałe formy są przewlekłe i mają mniej poważne objawy, ale są częstsze i trudniejsze do zdiagnozowania. Objawami przewlekłego zapalenia gruczołu krokowego są: ból w dolnej części brzucha i pleców, bolesne oddawanie moczu, zaburzenia seksualne, ropne lub wyraźne wydzielanie z cewki moczowej. Przy bezobjawowym przebiegu choroby może nie być jej zauważalnych objawów, rozpoznanie jest możliwe tylko na podstawie wyników badań.

Zapalenie gruczołu krokowego u mężczyzn pojawia się z reguły po 25 latach, a najbardziej zagrożeni są przedstawiciele „silnej połowy”, którzy osiągnęli wiek 30–35 lat. Z każdą mijającą dekadą wzrasta ryzyko zachorowań. Po czterdziestu pięciu, według statystyk, prawie 50% mężczyzn jest podatnych na chorobę, dlatego w tym wieku zaleca się regularne badania w celu wykrycia zapalenia gruczołu krokowego na wczesnym etapie.

Diagnostyka

W przypadku kontaktu z placówką medyczną w pierwszej kolejności należy poddać się badaniu urologowi, który będzie w stanie dokładnie zdiagnozować chorobę lub zleci dodatkowe badania. Następujące metody diagnostyczne pozwalają dokładnie zidentyfikować obecność zapalenia gruczołu krokowego:

 • badanie fizykalne, które obejmuje badanie palpacyjne gruczołu przez lekarza w celu określenia jego wielkości i stanu;
 • przezodbytnicze badanie ultrasonograficzne gruczołu krokowego - czyli badanie USG wykonane specjalną sondą przez odbytnicę;
 • badanie wydzieliny gruczołu krokowego, wymazu z cewki moczowej pod kątem leukocytów oraz obecność bakterii chorobotwórczych w mikroflorze;
 • badanie ejakulatu;
 • ogólna analiza moczu - głównie leukocytów, zawartych w nim białek i bakterii;
 • cytologiczne i bakteriologiczne badanie moczu;
 • wykrywanie poziomu PSA - specjalnego białka wytwarzanego przez komórki prostaty;
 • badanie urodynamiczne - w trudnych przypadkach dla dokładniejszej diagnozy;
 • cystoskopia - stosuje się ją według ścisłych wskazań, głównie przy urazach i przed operacją.

Potrzeba określonych metod diagnostycznych jest określana przez lekarza, a listę można znacznie skrócić lub odwrotnie. Najważniejsze jest dokładne i terminowe zidentyfikowanie obecności choroby oraz ustalenie, jak wyleczyć zapalenie gruczołu krokowego.

Metody leczenia zapalenia gruczołu krokowego

Nowoczesne metody leczenia zapalenia gruczołu krokowego u mężczyzn są bardzo zróżnicowane i zależą zarówno od stopnia i rodzaju choroby, obecności powikłań, czasu jej trwania, jak i cech organizmu pacjenta.

Zabiegi przeprowadzane są ambulatoryjnie oraz w szpitalu - metoda zależy od konkretnej sytuacji, samopoczucia pacjenta. Powinieneś skontaktować się ze specjalistą urologiem, a najlepiej przychodnią, w której najpierw możesz przejść diagnostykę i zdać niezbędne badania, a następnie, na podstawie wyników, zostanie Ci przydzielony odpowiedni kurs. Należy pamiętać, że chorobę można pokonać tylko dzięki zintegrowanemu podejściu do leczenia, nie można zaniedbać porady lekarza.

Leki

Leki na zapalenie gruczołu krokowego obejmują: antybiotyki, niesteroidowe leki przeciwbólowe i alfa-blokery. Antybiotyki są stosowane przede wszystkim w leczeniu bakteryjnego zapalenia gruczołu krokowego. Najczęściej lekarze przepisują leki zawierające składniki aktywne, takie jak cyprofloksacyna, penicylina. Blokery alfa-adrenergiczne są przepisywane w przewlekłych przypadkach choroby jako środek przeciwbólowy i łagodzący obrzęk gruczołu krokowego, leki niesteroidowe stosowane są w ostrych stanach zapalnych.

Uwagi

Należy pamiętać, że leki powinny być przepisywane wyłącznie przez urologa, samoleczenie i samoleczenie mogą nie tylko nie złagodzić stanu, ale także pogorszyć przebieg choroby.

Chirurgia

Operacje chirurgiczne są przepisywane w leczeniu zapalenia gruczołu krokowego od dawna, ale wyniki są mieszane, dlatego popularność metod radykalnych ostatnio nie jest tak duża.

Przezcewkowa resekcja prostaty (TUR)

Obejmuje to usunięcie części lub całości tkanki prostaty w celu zmniejszenia nacisku na cewkę moczową. Efektem operacji jest pozbycie się objawów zapalenia - bolesnych doznań. Powstaje w sposób tzw. „Zamknięty” - przy użyciu specjalnej aparatury, co zmniejsza ryzyko powikłań.

Prostatektomia

Operacja „otwarta” to metoda usunięcia gruczołu przy użyciu konwencjonalnych narzędzi chirurgicznych. Różni się dłuższym, w porównaniu z TUR, okresem rehabilitacji, ale w niektórych przypadkach jest to jedyna możliwa metoda. Prowadzi do całkowitej impotencji pacjenta.

Zabiegi niechirurgiczne

W ostatnich latach bardzo popularne stały się małoinwazyjne metody leczenia zapalenia gruczołu krokowego u mężczyzn - jako najskuteczniejsze, a jednocześnie niezbyt bolesne.

 • Metody termiczne, z których najpowszechniejszą jest termoterapia mikrofalowa. Kurczenie się gruczołu krokowego następuje pod wpływem wysokiej temperatury.
 • Ultradźwiękito jedna z najskuteczniejszych metod terapii. Polega na działaniu fal ultradźwiękowych bezpośrednio na gruczoł krokowy. Zalety tej techniki to nie tylko pozytywne wyniki leczenia, ale wygoda i brak bólu dla pacjenta.
 • Kriodestrukcjapolega na usunięciu tkanki objętej stanem zapalnym za pomocą ciekłego azotu.
 • Techniki laserowesą wskazane w leczeniu przewlekłego zapalenia gruczołu krokowego. Podczas ich stosowania dochodzi do koagulacji i odparowania wody z tkanek prostaty. Ponadto ekspozycja laserowa wzmacnia funkcje ochronne organizmu i wspomaga odnowę tkanek.
 • Terapia indukcyjna laserem magnetycznymto złożone działanie magnesu i lasera, które korzystnie wpływa na krążenie krwi, przyspiesza proces gojenia uszkodzonych tkanek i działa przeciwbólowo. Ponadto metoda ta wzmacnia działanie leków.
 • Balonowe poszerzenie cewki moczowej. Przy stosowaniu tej metody cewkę moczową rozszerza się mechanicznie poprzez wprowadzenie specjalnego cewnika z balonem na końcu, który jest nadmuchiwany.
 • Stentowanieprostaty cewki moczowej wiąże się również z rozszerzeniem ścian cewki moczowej, ale już poprzez wprowadzenie stentu - cylindrycznej ramy wykonanej z materiałów polimerowych. Może być przypisany w połączeniu z poprzednią metodą.
 • Masażjest przepisywany w połączeniu z innymi zabiegami i może znacznie wzmocnić ich działanie.
 • Metody tradycyjnej medycyny chińskiej, w szczególności refleksologia - wpływ na biologicznie aktywne punkty ciała pacjenta za pomocą igieł, ciepła i innych czynników fizycznych. Udowodnionym efektem refleksologii jest przywrócenie równowagi układu hormonalnego, usprawnienie funkcjonowania ośrodkowego układu nerwowego, normalizacja przepływu krwi i procesów metabolicznych w organizmie, eliminacja bólu nerwowego, zapobieganie procesom zapalnym. Podobnie jak masaż, może być stosowany w połączeniu z innymi metodami.

Jak wiesz, mężczyźni często zaniedbują swoje zdrowie, a zwłaszcza unikają wizyt w klinikach z powodu tak delikatnego problemu, jak choroby urologiczne. Lepiej jednak udać się do lekarza i pozbyć się choroby wcześniej niż zająć się jej konsekwencjami później.